Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.
Menü
Ön itt jár: > Kezdőlap >

Dalmata kő

Dalmata kő

Dalmata kő

A „Dalmata jáspis” – Mi is ez a különleges kőzet valójában?

A „Dalmata kő” a fekete-fehér pettyezettségéről kapta nevét, mely a dalmata kutyafajtára emlékeztet. Sokáig különféle elméletek láttak napvilágot arról, hogy milyen kőzetről is van szó – egyesek vulkanikus eredetű porfiritnek, mások jáspisnak vagy épp turmalint tartalmazó kőzetnek gondolták. Azonban ezek az elképzelések tudományos alapon nem voltak bizonyítottak. Egy alaposabb, laboratóriumi elemzés végül tiszta képet adott erről a látványos ásványról.

A vizsgálat menete és eredményei

Egy német laboratórium célul tűzte ki a „dalmata jáspis” meghatározását. Már a mikroszerkezet elsődleges vizsgálata alapján sejthető volt, hogy egy ún. kísérő kőzetről van szó, ami gyakran fordul elő ércelőfordulások környezetében. A döntő kérdés az volt: miből állnak a jellegzetes fekete pöttyök?

Megállapították, hogy a fekete foltok nem turmalinból állnak, hanem egy ferro-riebeckit nevű amfibolból állnak.

A világosabb színű ásványok között kvarcot és földpátokat azonosítottak. A földpátok túlnyomó többségben albit (nátriumtartalmú földpát), kisebb részben pedig mikroklin (káliumföldpát) voltak.

Az aplit egy világos színű, finomszemcsés magmás kísérőkőzet, amely főként kvarcból és földpátokból áll. Akkor keletkezik, amikor a magmás test belsejében található maradék olvadék gyorsan kihűl és megszilárdul a hasadékok mentén.

 

Összegzés

A tudományos elemzések alapján a „Dalmata kő” egy gránitos összetételű, finomszemcsés, nátriumban gazdag aplit, mely kvarcot, albitot, mikroklint és ferro-riebeckitet tartalmaz. Mivel a kőzet nem tartalmaz jáspist, a gyakran használt „dalmata jáspis” elnevezés félrevezető.

A helyes elnevezés tehát: Dalmata kő (Aplit) – egy különleges, esztétikus megjelenésű, kísérőkőzet.

Keresés